Przygotowanie plików w edytorze tekstu

Dokładamy wszelkich starań, aby pomóc naszym Klientom przy wydruku i oprawie pracy. W celu uproszczenia procesu drukowania i oprawiania prac, przygotowaliśmy wskazówki, które pomogą nam usprawnić realizację zlecenia, a Państwu oszczędzą niepotrzebnego stresu i czasu.

Prosimy zapoznać się w dziekanacie z wytycznymi Państwa wydziału dotyczącymi składania prac.

W szczególności należy pozyskać następujące informacje:

1) jaką ilość egzemplarzy pracy należy złożyć ?

2) w jaki sposób wydrukować : jedno- czy dwustronnie ?

3) które egzemplarze należy oprawić, a które np. przedziurkować albo oddać luzem ?

4) jaki jest wymagany kolor oprawy i jej rodzaj : oprawa twarda, oprawa miękka?

5) jaki napis powinien być wytłoczony na oprawie twardej : praca magisterska, praca licencjacka, praca dyplomowa, praca inżynierska, praca doktorska, a może bez napisu ?

Niewłaściwe przygotowanie pracy do druku może uniemożliwić nam wykonanie zlecenia i narazić Państwa na nie oddanie pracy w terminie.

Prosimy o dokładne zapoznanie się z poniższymi zaleceniami:

Po uzyskaniu informacji w dziekanacie będą Państwo wiedzieć jak należy wydrukować pracę. Następną czynnością jest przygotowanie pracy do druku jednostronnego i/lub dwustronnego. Może się wydawać, że ten sam dokument będzie wyglądał równie dobrze na obu typach wydruku, ale tak nie jest, poza przypadkiem ustawienia równych marginesów (prawego i lewego) np. (2,5cm i 2,5cm) oraz wyśrodkowanej numeracji. Dlatego należy utworzyć dokument specjalnie przygotowany do druku dwustronnego. Promotor dał Państwu zapewne wskazówki odnośnie szerokości marginesów i pozycji numeracji na stronie. Najczęściej z lewej części strony trzeba ustawić margines na oprawę 3,5cm zaś numery stron przestawić prawy róg, dolny lub górny. Pierwsza, tytułowa strona nie powinna mieć numeru (kliknięcie na „inne na pierwszej stronie” w zakładce worda „projektowanie” załatwi sprawę). Tak sformatowana praca idealnie nadaje się do wydruku jednostronnego. Jeśli jednak wydrukujemy ją dwustronnie, na co drugiej stronie numer znajdzie się od „wewnątrz”, zaś margines na oprawę na „zewnątrz” czyli dokładnie odwrotnie, niż być powinno. Aby temu zapobiec, należy:

1) zapisać kopię pracy pod inną nazwą np. dwustronna i edytować ją

2) ustawić marginesy na lustrzane

3) przestawić numerację klikając na „inne na stronach parzystych i nieparzystych” w zakładce „projektowanie” programu word (zakładka się uaktywni po dwukrotnym kliknięciu w stopkę dokumentu) , a następnie ustawić na nieparzystych numer z prawej zaś na parzystych z lewej strony (tam gdzie mniejszy margines powinien być nr strony)

Oba dokumenty należy zapisać jako oddzielne PDF i tak przygotowaną pracę dostarczyć do drukowania.

Zalecamy dostarczanie dokumentów w formacie PDF, szczególnie tekstowych, utworzonych w programie MS Word. PDF umożliwia zachowanie formatowania dokumentu podczas przeglądania i drukowania, co pozwala uniknąć problemów z „rozjeżdżaniem” się treści.

– OpenOffice: należy kliknąć na ikonę PDF znajdującą się na górnym pasku aby eksportować dokument

– MS Office 2010 / 2013 : należy kliknąć Plik -> Zapisz jako -> PDF

– MS Office 2007 i starszym : należy pobrać i zainstalować program pdfcreator.

Po ściągnięciu i zainstalowaniu programu pdfcreator w systemie pojawi się wirtualna drukarka.

PDF można utworzyć wybierając drukuj na tej drukarce. Po chwili pojawi się okienko zapisu.

Prosimy otworzyć utworzony plik PDF i sprawdzić, czy eksport przebiegł poprawnie.